, , ,

Antrenmanda Tekrar Sayılarını Değiştirmek

Amacınız ne olursa olsun, bütün aletli ve aletsiz çalışmalar belirli sistemlere göre çalışıldığı taktirde en fazla yararı sağlamaktadır. Çok çeşitli çalışma sistemleri vardır. Bunları daha önceki yazılarımızda size anlatmaya çalışmıştık. Bu tür çalışmaları inceleyen bilime kinesioloji adı verilir. Elde edilmek istenen çeşitli nitelik ve hedeflere göre değişik kilo, set ve tekrar sayıları uygulanabilir. Çok değişik antreman programları vardır; bölgesel çalışma, süper set, piramit, üçlü set sistemi, dev set, negatif tekrar sistemi, devamlı gerilim sistemi, yanma sistemi, eksiltme sistemi, hız sistemi, kısmi tekrarlar sistemi, maksimum kasma sistemi, çalma sistemi şeklinde çok değişik sistemler vardır. Bu sistemler kişinin yaşına vücut yapısına, sağlığına, alt yapısına, kondisyon düzeyine ve spordaki seviyesine göre değşiklik gösterir.

Uyguladığınız sistem hangisi olursa olsun hepsinde tekrar sayıları çok önemlidir. Tekrar saysında genellikle 4 set ve 8 tekrar şeklinde çalışılır. Esasında belli bir süre antrenman yapan ve vücudunu tanıyan sporcular kendi ihtiyacına göre tekrar sayısını belirleyebilir.
Devamlı aynı tekrar sayılarıyla antrenman programı yapıldığında vücut bir süre sonra az tepki vermeye başlamaktadır, çünkü bu tekrarlar alışkanlık haline gelmeye başladığında vücudumuz yavaş yavaş bunu hissetmemeye başlar! Yapılan araştırmalarda Tekrar sayılarını 4-10 ve 15 olarak sürekli değiştirenlerin kas gelişimi, devamlı aynı tekrar sayısı ile çalışanlara göre daha hızlı olur. Onun için vücudu şaşırtmamız gerekmektedir! Bu şaşırtmayı program değişikliği yaparak veya tekrar sayılarını azaltarak ve çoğaltarak yapabiliriz bunu yaptığımızda vücudumuz antrenmanlara daha iyi tepki verecektir. Tekrar sayılarını değiştirme hem spora yeni başlayanlar hem de ileri seviyedeki sporcular için geçerlidir.