,

Pilates ve Faydaları

PİLATES NEDİR?

Pilates, 20. yüzyılın başlarında Joseph H. Pilates tarafından geliştirilen ve kendisinin “contrology” diye adlandırdığı denge, nefes ve hareket sistemlerinin sentezi olan metoddur. İçinde barındırdığı 500’ün üzerinde egzersiz ile kasları uzatır ve güçlendirir. Pilates, öncelikle, vücudun merkezinin (core) güçlendirilmesi ve sabit tutulması prensibine dayanır.

JOSEPH H.PİLATES KİMDİR?

1880 yılında, Almanya’nın Mönchengladbach şehrinde doğan Joseph Pilates zayıf ve hastalıklı birçocuktu.Pilates, bir aile hekimi tarafından kendisine verilen anatomi kitabı sayesinde daha çocukken insan vücudunu incelemeye başladı. Kitabın her bir sayfasını anlamak ve öğrenmek için kendi beden hareketlerinden faydalandı. Jimnastikçi bir baba ile doğa hekimi bir annenin oğlu olan Joe, daha sonra yetenekli bir boksör, jimnastikçi, sirk canbazı, kayakçı ve dalgıç oldu; bunların yanında Yoga ve Zen meditasyonu ile de ilgilendi. Kendi vücudunda deneyimlediği değişim ile Joe Pilates mottosu haline gelen çok basit gerçeğin farkına vardı.
“Hareket iyileştirir.”
İngiltere’de bulunduğu sırada, 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Joe Pilates, Alman uyrukluların alıkoyulduğu bir kampa alındı ve daha sonra “Contrology” diye adlandıracağı metodunu oluşturacak orjinal egzersizlerini bu kampta geliştirmeye başladı. Kampta bulunanlara, güreş ve kendini koruma sanatı teknikleri öğretti, hastalarla özel olarak çalıştı. Joe’nun yarattığı egzersizler ve aletler ile yaptırdığı çalışmalara katılanlar kampın en güçlü ve sağlıklı grubu haline geldi. Savaş bittikten sonra Almanya’ya döndüğünde askerleri eğitti ve özel müşterileri ile çalıştı. Almanya’nın politik durumunu beğenmediği için 1925’te Amerika’ya gitmek üzere ülkesini terk etti. New York yolculuğu sırasında eşi Clara ile tanıştı. 1926’da New York’da pek çok dans stüdyosunun da bulunduğu bir bölgede ilk stüdyolarını açtılar. Çok kısa bir sure içinde, “Contrology” -şimdiki adıyla Pilates- dansçıların kaslarının güçlenmesi, dengelerinin gelişmesi ve tedavileri için vazgeçilmez bir unsur haline geldi.Joe Amca – ki böyle anılmayı çok severdi- 87 yaşındaki ölümüne kadar dansçılar, atletler ve daha pekçok kişi ile çalışmalarına devam etti. Clara stüdyodaki çalışmaları 10 yıl daha sürdürdü.

PİLATES’ İN PRENSİPLERİ NELERDİR?
6 Pilates prensibi metodun temel niteliklerini oluşturur. Bu prensipleri sadece teorik olarak değil, hareket esnasında fiziksel olarak gerçekleştirerek öğreneceksiniz. Örneğin; stabilizasyonu anlamak için hareket anında gövdenizi sabit tutmayı öğrenmeniz gibi…Ya da akıcılığı anlamak için bir hareketin diğer bir harekete akıcı geçişini öğrenmeniz gibi…
Bundan da anlaşılacağı gibi, Pilates sadece uygulanan değil, öncelikle öğrenilmesi gereken bir sistemdir.

Stabilizasyon
Pilates’in ilk amacı pelvisi (leğen kemiği) ve omurgayı doğal pozisyonunda stabilize etmektir. Sabit ve stabilize edilmiş bir kaynaktan başlayan (örn.leğen kemiği) hareket vücudun gücünü ve verimini artırırken, doğal dengesini de yeniden kazanmasını sağlar.

Kontrol
Pozisyonların ve sıralamalarının, tam kontrol altında ve tüm detaylara dikkat verilerek yapılması, hareketlerden en iyi sonucun alınmasını sağlayacaktır.

Konsantrasyon
Bedeni zihin kontrol eder. Egzersizlerin yapılmasındaki doğru zihinsel yönelme ve hareketteki farkındalığın oluşmasına derinlemesine odaklanma amacı, konsantrasyonu tekniğin ayrılmaz bir parçası haline getirmektedir.

Akıcılık – (Flow)
Pilates, birbirine bağlı ve devamlı bir hareket akışı içinde yapıldığında doğrudur. Hareketlerin kendi içlerinde ve bir sonrakine akıcı olarak geçişi, etkin zaman ve efor kullanımı ile derslerden alınacak faydayı maksimize ederek sonuca ulaştıracaktır.

Nefes
Yeni başlayanlar için nefes kullanımındaki en büyük yanlış hareket sırasında nefesi tutmaktır. Zamanla, doğru verilen nefesin, tüm nefes kullanımını nasıl harekete geçirdiğini, merkezin desteğini kolaylaştırdığını ve hareketin yoğunluğunu artırdığını göreceksiniz. Sonuçta, nefessiz hayat düşünülemez.

Doğruluk – (Precision)
Pilates detaylar açısından zengindir. Hareketlerde kullanılan tekniğin ve yapılışının doğruluğu inanılmaz sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Pilates tekniğinde sonuç detayda gizlidir.